Eksepsjonell høy drektighetsprosent hos NRF-kyr

I forskningsprosjektet om forekomsten av subklinisk endometritt (symptomfri børbtennelse) har det blitt dokumentertsvært høy drektighetsprosent.

Av de 991 NRF-kyrne som inngikk i forsøket og som ble drektighetsundersøket var 65,9 prosent drektige etter første inseminasjon, noe som er svært høyt i internasjonal sammenheng. Resultatene ble presentert på den årlige ESDAR-kongressen og mange kommenterte den høye drektighetsprosenten hos NRF-kyrne. Dette ikke minst fordi subklinisk endometritt ble påvist hos 43,7 prosent av kyrne. I alt 122 besetninger i Trøndelag og Hedmark fylke og 14 inseminører bidro med prøvetaking i prosjektet.


Siste nytt

Melk og øko-okser

Bilde …

Få i Norge fôrer opp økologiske okser, men det finnes noen som gjør det med gode erfaringer. En av dem er Snorre Kaldahl Fævelen i Namsos.

Økonomisk gevinst av økt fôreffektivitet

Bilde …

Økt fôreffektivitet kan gi en økonomisk gevinst i mjølkeproduksjonen. Med grunnlag i registreringer av individuelt fôropptak, ytelse og vektutvikling i 14 mjølkekubesetninger de fire siste årene har Geno sett nærmere på den potensielle økonomiske gevinsten ved ulike nivåer av fôreffektivitet.

Todelt kuflokk et resultat av struktur og marked

Bilde …

Kuflokken er fysisk delt i to grupper, der ene delen er i høglaktasjon, mens den andre gruppa er i senlaktasjonen og nærmer seg avsining.Kuflokken er fysisk delt i to grupper, der ene delen er i høglaktasjon, mens den andre gruppa er i senlaktasjonen og nærmer seg avsining.

Avlsrådgiver med langt framskreden kugalskap

Bilde …

Jorunn Heggheim har vært opptatt av storfeavl siden hun var en neve stor. Når hun gir seg som avlsrådgiver til sommeren kan hun se tilbake på litt av en utvikling i storfeavlen.

27 000 leser Buskap

Bilde …

Offisielle lesertall fra Kantar Media forteller at 27 000 leser en utgave av Buskap.