Avlsrådgiver med langt framskreden kugalskap
Jorunn Heggheim har vært opptatt av storfeavl siden hun var en neve stor. Når hun gir seg som avlsrådgiver til sommeren kan hun se tilbake på litt av en utvikling i storfeavlen.
I forskningsprosjektet om forekomsten av subklinisk endometritt (symptomfri børbtennelse) har det blitt dokumentertsvært høy drektighetsprosent.

Av de 991 NRF-kyrne som inngikk i forsøket og som ble drektighetsundersøket var 65,9 prosent drektige etter første inseminasjon, noe som er svært høyt i internasjonal sammenheng. Resultatene ble presentert på den årlige ESDAR-kongressen og mange kommenterte den høye drektighetsprosenten hos NRF-kyrne. Dette ikke minst fordi subklinisk endometritt ble påvist hos 43,7 prosent av kyrne. I alt 122 besetninger i Trøndelag og Hedmark fylke og 14 inseminører bidro med prøvetaking i prosjektet.

Jorunn Heggheim har vært opptatt av storfeavl siden hun var en neve stor. Når hun gir seg som avlsrådgiver til sommeren kan hun se tilbake på litt av en utvikling i storfeavlen.
Offisielle lesertall fra Kantar Media forteller at 27 000 leser en utgave av Buskap.
Mixed Angus SpermVital ble nylig lansert i Norge. Nå har også også Mixed Charolais Spermvital kommet på markedet.
Tine Rådgiving og Geno står sammen for å øke tilbudet om avlsrådgiving over hele landet.
Hvor godt vokser kvigene, og er det noen sammenhenger mellom brystomfang ved første kalving, ytelse og holdbarhet?