Stemmer kuas avlsverdi med det vi ser i fjøset?
Geno får spørsmål fra melkeprodusenter om avlsverdien er nøyaktig nok, og enkelte er usikre på om avlsverdien stemmer i praksis. Vi forklarer hvordan avlsverdi og fenotype henger sammen.
Den siste rapporten fra European Medicines Agency bekrefter Norges tetposisjon i lavt antibiotikaforbruk.

Den niende ESVAC-rapporten inneholder statistikk for bruk av antibiotika til dyr i 31 europeiske land. Hvis vi ser på forbruk til matproduserende dyr inkludert hest korrigert for biomasse (PFU - population correction unit) kommer Norge best ut av alle land, med kun 3,1 mg/PFU. Men bak dette tallet er fiskeoppdrett inkludert i beregningen av PFU. Dette gjør at vi kommer litt vel gunstig ut. men selv om vi tar bort PFU-bidraget fra oppdrettsfisk er det bare Island som passerer oss. Vi kan derfor fortsatt bruke rekordlavt antibiotikabruk i husdyrnæringen som et godt argument for norsk mat - og med solid dokumentasjon for påstanden.


Geno får spørsmål fra melkeprodusenter om avlsverdien er nøyaktig nok, og enkelte er usikre på om avlsverdien stemmer i praksis. Vi forklarer hvordan avlsverdi og fenotype henger sammen.
Kjosås samdrift har investert i mer rasjonell drift og bedre dyrevelferd – og fått en kraftig økning i avdråtten. Teknologi har gitt mer tid til dyra og bedre økonomi.
Forskning og praksis viser en klar sammenheng mellom bondens psykiske helse og dyrenes velferd. Med blant annet dette som utgangspunkt søkte Tine Rådgivning Trøndelag i 2024 om midler fra Norges Bondelag og Gjensidiges Bærekraftfond.
Med en melkepris i år som vil være 2 kroner høgere i september enn i januar-mai, er det mye å tape på å produsere for mye første halvår.
Tilskotsfôr med svært negativ KAD gitt i 3-4 veker før kalving vil i stor grad eliminere mjølkefeber dei første vekene etter kalving gitt at kua tek opp nok av tilskotsfôret.