Mer melk betaler for investeringene
Kjosås samdrift har investert i mer rasjonell drift og bedre dyrevelferd – og fått en kraftig økning i avdråtten. Teknologi har gitt mer tid til dyra og bedre økonomi.
USAs største meieriselskap, Dean Foods, har søkt om konkursbeskyttelse og skylder på veganbølge og fallende melkesalg.

Innen bransjen var det kjent at Dean Foods hadde de økonomiske problemer. Siden 1975 har forbruket av melk i USA falt med 41,5 liter. Juice og erstatningsdrikker basert på soya, mandler eller andre vegetabilske råstoff tar større deler av drikkemarkedet. For Dean Foods var dirkkemelk kjerneproduktet og de har derfor blitt hardt rammet av markedsnedgangen.
Kjosås samdrift har investert i mer rasjonell drift og bedre dyrevelferd – og fått en kraftig økning i avdråtten. Teknologi har gitt mer tid til dyra og bedre økonomi.
Forskning og praksis viser en klar sammenheng mellom bondens psykiske helse og dyrenes velferd. Med blant annet dette som utgangspunkt søkte Tine Rådgivning Trøndelag i 2024 om midler fra Norges Bondelag og Gjensidiges Bærekraftfond.
Med en melkepris i år som vil være 2 kroner høgere i september enn i januar-mai, er det mye å tape på å produsere for mye første halvår.
Tilskotsfôr med svært negativ KAD gitt i 3-4 veker før kalving vil i stor grad eliminere mjølkefeber dei første vekene etter kalving gitt at kua tek opp nok av tilskotsfôret.
Invester i sinkuperioden og unngå plunder med dyrehelse, fruktbarhet og produksjon etter kalving.