Hvordan står det til med innavlen på NRF?

Kontroll på innavlen er en vesentlig del av et bærekraftig avlsprogram.

Innavl er uheldig av flere årsaker. Innavl gir mindre genetisk variasjon, redusert livskraft og overlevelse og produksjonstap. I en artikkel i Buskap nr. 8/2019 forklarer avlssjef i Geno, Håvard Melbo Tajet, hvordan NRF styrer unna innavl både på besetningsnivå og populasjonsnivå. Konklusjonen er at innavlen i NRF ligger godt innenfor internasjonale bærekraftsanbefalinger, men det betyr ikke at det ikke er utfordringer.

Les artikkelen Innavl på NRF og endring av strategien med GS

Siste nytt

Tok et omfattende grep da kalvehelsa sviktet i nyfjøset

Bilde …

Sjuke kalver er arbeidskrevende og stjeler energi både fra kalv og bonde.

Geno-pod om krysningsstrategier

Bilde …

I denne episoden får du høre kjøttfe-entusiast Håkon Marius Kvæken dele verdifull innsikt om krysningsstrategier, avl og økonomisk gevinst.

Unge bønder med blikk for muligheter

Bilde …

Ung Bonde-vinnerne i 2024 droppet fjøsbygging da tilbudet om å bli med i samdrift dukket opp. Stølsdrifta fortsetter, og på hjemgården har de unge bøndene mange tanke rom hvordan drifta skal utvikles.

Levetid som egenskap i avlsarbeidet

Bilde …

Tine og Geno setter i en artikkelserie søkelys på levetid og livstidsproduksjon. I denne artikkelen vil avlsarbeidet som utføres på holdbarhet på NRF beskrives.

Celletallsmålinger gir kontroll på jurhelse

Bilde …

Tor Arne Eilertsen innrømmer han er over snittet interessert i jurhelse og var blant de aller første som tok i bruk OCC-måleren i 2008. Noe av årsaken til interessen er kanskje hans bakgrunn som veterinær.