Norsk ku-kalv-forskning på Kvægkongressen

Det er mye interesse i mange land for å finne praktiske løsninger for at ku og kalv kan være sammen. Julie Føske Johnsen fra Veterinærinstituttet har forsket på dette og var invitert til å holde innlegg på årets kvægkongress om sin forskning. 

Det er ikke ofte norske forskere blir invitert til å holde innlegg på den årlige Kvægkongressen i Herning i månedsskiftet februar/mars. Også i Danmark er interessen merkes trykket fra forbrukerne for at ku og kalv skal få mere tid sammen. En ekstra utfordring i Danmark er forekomsten av parabuberkulose der et viktig tiltak har vært å umiddelbart skille ku og kalv rett etter fødsel. I neste nr. av Buskap som kommer ut helt i begynnelsen av april kommer det artikkel av Julie Føske Johnsen pluss erfaringer fra tre produsenter som har erfaring med å la ku og kalv være sammen en lengre periode etter kalving.

Her kan du lese et oppslag i landbruksinfo.dk (Seges) om innlegget til Julie Føske Johnsen

Siste nytt

Allsidig eng øker avling og reduserer nitrogenbehov

Bilde …

En internasjonal undersøkelse publisert i Science viser at blanding av grasarter, belgplanter og urter øker produktiviteten, reduserer N-behovet og er klimamessig fordelaktig.

Opplevde låvebrann – bygde nytt landbruksbygg i massivtre

Bilde …

Ulende sirener og blålys som reflekteres i snøen. Tett røyk og flammer som sluker alt de rører ved. Vinduer som knuser i tusenvis av små glassbiter. I januar 2024 utspiller det seg et mareritt hos Leif Reier Tønneberg på Salerud gård i Aurskog Høland.

Proteinboosting: Veien til høyere ytelse og bedre proteinutnyttelse

Bilde …

Tilførsel av et proteinkonsentrat i starten av laktasjonen ser ut til å gi 150 til 250 kg melk ekstra de første 50 dagene i laktasjonen.

Friske dyr og fornøgde bønder i nytt fjøs

Bilde …

På garden til Reidun Smørdal Hjelle og Torbjørn Nes Hjelle er løysingane godt gjennomtenkte. Her har god dyrevelferd og det å laga ein triveleg arbeidsplass stått i sentrum når planane om ny driftsbygning til mjølkeproduksjon vart realisert.

Bovaer-problemer kan skyldes dårlig blanding av fôret

Bilde …

Dansk fôringsekspert stiller spørsmål ved om dårlig blanding av fôret kan være årsaken til problemene som har oppstått i noen danske besetninger som bruker Bovaer.