Avlsverdisikkerhet og avlsframgang

Sammenligning avkomsgranskning og genomisk seleksjon.
Omsetningen av økologisk mat økte i 2018, mens produksjonen av melk og storfekjøtt ble redusert. Fortsatt blir bare 58 prosent av produsert øko-melk solgt som økologisk.
InnholdRapporten fra Landbruksdirektoratet forteller at i dagligvarehandelen økte omsetningen av økologiske melkeprodukter med 11,2 prosent i 2018. Det er også tilsvarende økning i omsetningen av økologisk kjøtt (alle slag), men omsetningen utgjør bare 109 millioner mot 402 for meieriproduktene. Produksjonen av øko-melk gikk ned med 0,2 prosent, og dermed fortsatt trenden fra de senere årene. Tine står for 56 prosent av omsetningen av økologisk melk. Rørosmeieriet er nest største aktør og tar 44 prosent av den økologiske melken Tine videreselger.
Les hele rapporten fra Landbruksdirektoratet
Sammenligning avkomsgranskning og genomisk seleksjon.
Ni besetninger med ulike fôringsopplegg har vært med i prosjektet som har vart i fire måneder. Totalt ca. 150 kalver vært med i utprøvinga.
I 2018 publiserte Buskap ein artikkel om «Bolus som tilskudd av mineraler og vitaminer» og her er ei oppdatering av den oversikten. I tillegg har underteikna laga ei oversikt over teikn på mineral og vitaminmangel hjå storfe, sjå tabell 1.
Her kommer uansett noen betraktninger og påminnelser om gjøremål før og i beiteperioden.
Rundt 130 kvigekalver hentes hvert år av Geno for å rekrutteres som embryokviger. Fra kalven hentes hos produsenten går det nesten 1,5 år før en hører noe om kviga igjen, og får muligheten til å kjøpe den tilbake. Hva skjer egentlig med kvigekalven på denne tiden?