Stemmer kuas avlsverdi med det vi ser i fjøset?
Geno får spørsmål fra melkeprodusenter om avlsverdien er nøyaktig nok, og enkelte er usikre på om avlsverdien stemmer i praksis. Vi forklarer hvordan avlsverdi og fenotype henger sammen.
Ingunn og Øyvind Falstad i Trondheim var først ute med å få lagt inn embryo og nå er kalven født.

Ingunn Dretvik og Øyvind Falstad fra gården Digre Østre i Trondheim valgt å legge inn embryo på kviga Winni Tordhol. Med -1 i avlsverdi var kviga en ypperlig kandidat for embryoinnlegg. Embryoet som ble lagt inn hadde 11943 Rissa som far, 80015 Anny som mor og 22037 VR Umbro som morfar, og resulterte i en velskapt, frisk og fin oksekalv. Kviga klarte seg helt selv og hadde en lett og fin kalving. De fem første kalvene etter embryoinnlegg er nå født og i Buskap nr. 4 som kommer ut 15. mai presenterer vi alle.
Geno får spørsmål fra melkeprodusenter om avlsverdien er nøyaktig nok, og enkelte er usikre på om avlsverdien stemmer i praksis. Vi forklarer hvordan avlsverdi og fenotype henger sammen.
Kjosås samdrift har investert i mer rasjonell drift og bedre dyrevelferd – og fått en kraftig økning i avdråtten. Teknologi har gitt mer tid til dyra og bedre økonomi.
Forskning og praksis viser en klar sammenheng mellom bondens psykiske helse og dyrenes velferd. Med blant annet dette som utgangspunkt søkte Tine Rådgivning Trøndelag i 2024 om midler fra Norges Bondelag og Gjensidiges Bærekraftfond.
Med en melkepris i år som vil være 2 kroner høgere i september enn i januar-mai, er det mye å tape på å produsere for mye første halvår.
Tilskotsfôr med svært negativ KAD gitt i 3-4 veker før kalving vil i stor grad eliminere mjølkefeber dei første vekene etter kalving gitt at kua tek opp nok av tilskotsfôret.