Ammekubesetningar har også suksess med SenseHub

Med aktivitetsmålar tok Ole A Lerfald steget frå bruk av eigen okse til i hovudsak inseminering.
Angusoksen SAV America 8018 satte verdensrekord da den ble solgt på auksjon for 1,51 millioner us dollar eller nesten 13 millioner norske kroner.
Oksen kommer fra Scaff Angus Valley i Nord Dakota der Schaff-familien har drevet med avl på Angus siden 1942. Oksen hadde en 205-dagers vekt på 507 kg og var i auksjonsringen i bare seks minutter før kjøperen fikk tilslaget. Selv med den rekordhøye kjøpesummen skal selger ha 20 prosent av inntektene av sædsalget.
Les nyhetssaken hos Jordbruksaktuelt og se en film fra auksjonen
Med aktivitetsmålar tok Ole A Lerfald steget frå bruk av eigen okse til i hovudsak inseminering.
Planen var å bygge om båsfjøset og skjøte på med et nybygg. Da prisforskjellen viste seg å være overraskende liten var ikke valget om å bygge alt nytt så vanskelig.Ingress
I denne episoden går vi rett på sak og forklarer avl på en måte som gir mening i fjøset. Genopodden har med seg avlsrådgiver Svein-Egil Skartveit i studio.
Sammenligning avkomsgranskning og genomisk seleksjon.
Ni besetninger med ulike fôringsopplegg har vært med i prosjektet som har vart i fire måneder. Totalt ca. 150 kalver vært med i utprøvinga.