Importoksene får norske indekser

Nå får Viking Rød-okser indekser og avlsverdier basert på Genos avlsverdiberegning.

Tidligere har Viking Rød-oksene blitt presentert med indeksene de har fått av VikingGenetics. Først når oksene hadde minst 70 døtre i produksjon i Norge ble det beregnet norske avlsverdier. Siden avlsmålene og genetiske trender i de nordiske røde populasjonene er ulike er ikke indekser og avlsverdier direkte sammenlignbare. Med genotyping åpner det seg muligheter for en beregning av indekser og avlsverdier for importoksene som er sammenlignbare med verdiene for NRF-oksene.

Les artikkelen Viking Rød-oksene får norske indekser og avslverdier

Siste nytt

Melk og øko-okser

Bilde …

Få i Norge fôrer opp økologiske okser, men det finnes noen som gjør det med gode erfaringer. En av dem er Snorre Kaldahl Fævelen i Namsos.

Økonomisk gevinst av økt fôreffektivitet

Bilde …

Økt fôreffektivitet kan gi en økonomisk gevinst i mjølkeproduksjonen. Med grunnlag i registreringer av individuelt fôropptak, ytelse og vektutvikling i 14 mjølkekubesetninger de fire siste årene har Geno sett nærmere på den potensielle økonomiske gevinsten ved ulike nivåer av fôreffektivitet.

Todelt kuflokk et resultat av struktur og marked

Bilde …

Kuflokken er fysisk delt i to grupper, der ene delen er i høglaktasjon, mens den andre gruppa er i senlaktasjonen og nærmer seg avsining.Kuflokken er fysisk delt i to grupper, der ene delen er i høglaktasjon, mens den andre gruppa er i senlaktasjonen og nærmer seg avsining.

Avlsrådgiver med langt framskreden kugalskap

Bilde …

Jorunn Heggheim har vært opptatt av storfeavl siden hun var en neve stor. Når hun gir seg som avlsrådgiver til sommeren kan hun se tilbake på litt av en utvikling i storfeavlen.

27 000 leser Buskap

Bilde …

Offisielle lesertall fra Kantar Media forteller at 27 000 leser en utgave av Buskap.