Planlegg nå – unngå dobbel nedtur i melkeinntekta
Med en melkepris i år som vil være 2 kroner høgere i september enn i januar-mai, er det mye å tape på å produsere for mye første halvår.
En sammenligning av data fra Kukontrollen viser at AMS-besetninger med årsutskrift har bedre resultater enn AMS-besetningene som ikke har tilfredstilt kravene til årsutskrift.

I Olav Østerås sin artikkel i Buskap nr. 4 om betydningen av gode kukontrolldata i AMS-besetninger framgår det at det er en høyere andel av AMS-besetningene som fikk godkjent årsutskrift for 2018 sammenlignet med besetningene med andre melkingssystemer. Det ser derfor ikke ut til at AMS-besetninger nedprioriterer Kukontrollen selv om de får mye data fra melkeroboten.
Olav Østerås har sammenlignet de 1 391 AMS-besetningene med godkjent årsutskrift med de 498 AMS-besetningene som ikke tilfredstilte Kukontrollens krav til å få årsutskrift. Besetningsstørrelsen er nesten helt lik, men besetningene med årsutskrift har høyere avdrått (8 856 kg EKM mot 7 957 kg EKM).
AMS-besetningene med årsutskrift produserte flere kalver, har lavere celletall, bedre jurhelse og høyere FS-tall. Østerås har beregnet at forskjellene mellom de AMS-besetningene som får årsutskrift og de som ikke får det utgjør 2 290 kroner pr. årsku.
Les artikkelen Betydningen av gode kukontrolldata i AMS-besetninger
Med en melkepris i år som vil være 2 kroner høgere i september enn i januar-mai, er det mye å tape på å produsere for mye første halvår.
Tilskotsfôr med svært negativ KAD gitt i 3-4 veker før kalving vil i stor grad eliminere mjølkefeber dei første vekene etter kalving gitt at kua tek opp nok av tilskotsfôret.
Invester i sinkuperioden og unngå plunder med dyrehelse, fruktbarhet og produksjon etter kalving.
Jurslipp er et stort dyreetisk og produksjonsmessig problem, og ved akutte tilfeller kan kua få store, livstruende indre blødninger, og må nødslaktes. Andre ganger kan det ha skjedd uten at bonden har oppdaget det.
Interessen for avl nedarves gjennom generasjoner, og med oksen 12462 Nordseth på dunken er tida inne for å bruke «egen okse». Ellers får veterinærene skryt for oppdatert dunk til Geno for tjenesten «På dunken».