Planlegg nå – unngå dobbel nedtur i melkeinntekta
Med en melkepris i år som vil være 2 kroner høgere i september enn i januar-mai, er det mye å tape på å produsere for mye første halvår.
Irske AgriLand melder at Mercosuravtalen får store konsekvenser både for klima og irske storfekjøttprodusenter.

Hvis Mercosuravtalen mellom EU og land som Brasil og Argentina ratifiseres som den foreligger nå vil det bety import av 1 million storfe årlig fra Sær-Amerika til EU. Det framkommer i nyhetssaken at Brasil årlig gjør om et areal av regnskog til jordbruksformål som tilsvarer County Cork (7 500 kvadratkilometer) og både ødeleggelsen av regnskog og transporten har store negative klimaeffekter. EFTA forhandler også om avtale med Mercosur og en eventuell avtale kan få konsekvenser for norsk storfekjøttproduksjon.
Les nyhetssaken på AgriLand (engelsk tekst)
Med en melkepris i år som vil være 2 kroner høgere i september enn i januar-mai, er det mye å tape på å produsere for mye første halvår.
Tilskotsfôr med svært negativ KAD gitt i 3-4 veker før kalving vil i stor grad eliminere mjølkefeber dei første vekene etter kalving gitt at kua tek opp nok av tilskotsfôret.
Invester i sinkuperioden og unngå plunder med dyrehelse, fruktbarhet og produksjon etter kalving.
Jurslipp er et stort dyreetisk og produksjonsmessig problem, og ved akutte tilfeller kan kua få store, livstruende indre blødninger, og må nødslaktes. Andre ganger kan det ha skjedd uten at bonden har oppdaget det.
Interessen for avl nedarves gjennom generasjoner, og med oksen 12462 Nordseth på dunken er tida inne for å bruke «egen okse». Ellers får veterinærene skryt for oppdatert dunk til Geno for tjenesten «På dunken».