Tok et omfattende grep da kalvehelsa sviktet i nyfjøset

Sjuke kalver er arbeidskrevende og stjeler energi både fra kalv og bonde.
Forskningen tyder på at musikk i fjøset ikke bare er for den som gjør fjøsstellet.
Musikk i fjøset kan påvirke melkeproduksjonen positivt, men det kommer an på hva slags musikk du spiller. Det virker som sakte musikk er mer stimulerende enn rask musikk. To psykologer fra Oxford University undersøkte dette og fant at sakte musikk ga 3 prosent høyere melkeproduksjon enn når det ble spilt rask musikk i fjøset. De foreslår å spille Beethoven og Simon og Garfunkel framfor veldig rask musikk som kan påvirke adrenalinutskilling og negativt påvirke nedgiingen av melk.
Japanske forskere fant at musikk i fjøset gjorde at kyrne oftere oppsøkte melkeroboten for å bli melket. De fant at en 23 prosent økning i besøksfrekvensen. Dairy Herd viser til at bønder opplever at klassisk musikk og country har en beroligende effekt på kyrne.
Sjuke kalver er arbeidskrevende og stjeler energi både fra kalv og bonde.
I denne episoden får du høre kjøttfe-entusiast Håkon Marius Kvæken dele verdifull innsikt om krysningsstrategier, avl og økonomisk gevinst.
Ung Bonde-vinnerne i 2024 droppet fjøsbygging da tilbudet om å bli med i samdrift dukket opp. Stølsdrifta fortsetter, og på hjemgården har de unge bøndene mange tanke rom hvordan drifta skal utvikles.
Tine og Geno setter i en artikkelserie søkelys på levetid og livstidsproduksjon. I denne artikkelen vil avlsarbeidet som utføres på holdbarhet på NRF beskrives.
Tor Arne Eilertsen innrømmer han er over snittet interessert i jurhelse og var blant de aller første som tok i bruk OCC-måleren i 2008. Noe av årsaken til interessen er kanskje hans bakgrunn som veterinær.