Lønnsomt løsdriftsprosjekt

Med god kombinasjon av gammelt og nytt har Lage Hjelset i Molde fått et moderne robotfjøs til ei kvote på 250 000 liter til en fornuftig pris.

Da Lage Hjelset tok over i 2006 var det et langbåsfjøs med 20 båsplasser fra 1977 på gården. I 2017 bygde Lage om et areal i låven der det tidligere hadde vært blant annet tre siloer, som nå ikke ble brukt til noe. Der ble det ombygd til en ungdyravdeling med seks binger, og det var egentlig suksessen med dette prosjektet som gjorde at tankene om å gjøre noe med båsfjøset begynte å svirre. Lars -Markus Svensson i Felleskjøpet ble kontaktet for et års tid siden, og både Tine og flere byggefirma ble etter hvert involvert. Men det var en stor hindring….

Les reportasjen i Buskap nr. 8/2020

Siste nytt

Økonomisk gevinst av økt fôreffektivitet

Bilde …

Økt fôreffektivitet kan gi en økonomisk gevinst i mjølkeproduksjonen. Med grunnlag i registreringer av individuelt fôropptak, ytelse og vektutvikling i 14 mjølkekubesetninger de fire siste årene har Geno sett nærmere på den potensielle økonomiske gevinsten ved ulike nivåer av fôreffektivitet.

Todelt kuflokk et resultat av struktur og marked

Bilde …

Kuflokken er fysisk delt i to grupper, der ene delen er i høglaktasjon, mens den andre gruppa er i senlaktasjonen og nærmer seg avsining.Kuflokken er fysisk delt i to grupper, der ene delen er i høglaktasjon, mens den andre gruppa er i senlaktasjonen og nærmer seg avsining.

Avlsrådgiver med langt framskreden kugalskap

Bilde …

Jorunn Heggheim har vært opptatt av storfeavl siden hun var en neve stor. Når hun gir seg som avlsrådgiver til sommeren kan hun se tilbake på litt av en utvikling i storfeavlen.

27 000 leser Buskap

Bilde …

Offisielle lesertall fra Kantar Media forteller at 27 000 leser en utgave av Buskap.

Økt drektighet mixed sæd

Bilde …

Mixed Angus SpermVital ble nylig lansert i Norge. Nå har også også Mixed Charolais Spermvital kommet på markedet.