Ny chip gir enda ­bedre kvalitet på genotyperesultatet

Den nye chipen er skreddersydd av forskere i Geno for bruk på NRF.

Etter grundige vurderinger har Geno bestemt seg for å skifte leverandør av SNP-chip fra Affymetrix til å gå over til å bruke Illumina, skriver Hanna Storlien og Jenez Jenko i en artikkel i Buskap 2/2020. Avtalen ble signert i høst og vil vare i tre år. Frem til nyttår og starten av januar har genotypingen foregått på den gamle SNP-chipen for å bruke opp chipene som vi hadde liggende på lager. I midten av januar i år gikk vi over til å bruke den nye chipen, og vi er godt fornøyd med kvaliteten så langt.

Les hele artikkelen av Hanna Storlien og Jenez Jenko i Buskap nr. 2

Siste nytt

Stemmer kuas avlsverdi med det vi ser i fjøset?

Bilde …

Geno får spørsmål fra melkeprodusenter om avlsverdien er nøyaktig nok, og enkelte er usikre på om avlsverdien stemmer i praksis. Vi forklarer hvordan avlsverdi og fenotype henger sammen.

Mer melk betaler for investeringene

Bilde …

Kjosås samdrift har investert i mer rasjonell drift og bedre dyrevelferd – og fått en kraftig økning i avdråtten. Teknologi har gitt mer tid til dyra og bedre økonomi.

Dårlige kalver gir dårlig bondehumør

Bilde …

Forskning og praksis viser en klar sammenheng mellom bondens psykiske helse og dyrenes velferd. Med blant annet dette som utgangspunkt søkte Tine Rådgivning Trøndelag i 2024 om midler fra Norges Bondelag og Gjensidiges Bærekraftfond.

Planlegg nå – unngå dobbel nedtur i melkeinntekta

Bilde …

Med en melkepris i år som vil være 2 kroner høgere i september enn i januar-mai, er det mye å tape på å produsere for mye første halvår.

Ny teknologi kan redusere mjølkefeber til eit minimum

Bilde …

Tilskotsfôr med svært negativ KAD gitt i 3-4 veker før kalving vil i stor grad eliminere mjølkefeber dei første vekene etter kalving gitt at kua tek opp nok av tilskotsfôret.