Roboten tar drektighetskontrollen

Hos Anne Margrethe Kyllingstad og Martin Folkvord er den vanlige drektig­hetskontrollen nå erstattet av progesteronmålinger i melkeroboten.

I februar ble den splitter nye VMS-modellen 310 kjørt i gang. Den leveres med modulen RePro, som er en enhet som måler inn­holdet av hormonet progesteron i melka. Progesteronnivået faller før kua kommer i brunst og holder seg høyt under hele drektigheten. Nå får Martin opp på skjermen både kyr som kan forventes å komme brunst og som har blitt drektige. Selv om det kostet over 100 000 ekstra var han ikke i tvil.

Siste nytt

Et innblikk i embryokvigenes hverdag

Bilde …

Rundt 130 kvigekalver hentes hvert år av Geno for å rekrutteres som embryokviger. Fra kalven hentes hos produsenten går det nesten 1,5 år før en hører noe om kviga igjen, og får muligheten til å kjøpe den tilbake. Hva skjer egentlig med kvigekalven på denne tiden?

Halvor og kuene – en perfekt match

Bilde …

Halvor Gauteplass innrømmer han er ku-nerd og at avdrått er viktig. I 2024 oppnådde han 13 528 kg EKM i besetningen på 31 årskyr med grovfôr dyrket høyt til fjells.

Gode gener frå Snåsa

Bilde …

I 2024 henta Geno heile 10 kalvar til Øyer. Desse er oppdretta av 8 ulike produsentar på Snåsa.

Hvilke soppsjukdommer finner vi i engvekster i Norge?

Bilde …

Endrede nedbørsmengder kombinert med høyere sommertemperaturer påvirker forekomsten av soppsjukdommer.

Finn mål som motivere og trigger i fasen du er i

Bilde …

Endret strategi i økologisk grovfôrdyrkinga har gitt mer melk.