Nyutviklet stolpe løser korrosjonsproblemet

Fjøssystemer har i samarbeid med Wopas utviklet en ­revolusjonerende stolpe som ikke trenger jording.

Det har i vinter vært mye oppmerksomhet om korrosjonsproblemer i relativt nye fjøs. Stål vil alltid kunne ruste, og når installasjon av jording ikke blir gjort forskriftsmessig vil problemene oppstå raskt. Fjøssystemer kom i kontakt med Hallingsplast og datterselskapet Wopas for tre år siden. Wopas hadde da utviklet en ny type stolpe til bruk i høyspentmaster. Fjøssystemer mente teknologien kunne anvendes til å utvikle en stolpe til bruk i landbruksbygg. Samarbeidet har resultert i Wopas-stolpen som allerede har vært testet i et nytt fjøsbygg på Vinstra i ett og et halvt år (se side 22 i Buskap 5/2020).

Les hele saken i Buskap 5/2020

Siste nytt

Et innblikk i embryokvigenes hverdag

Bilde …

Rundt 130 kvigekalver hentes hvert år av Geno for å rekrutteres som embryokviger. Fra kalven hentes hos produsenten går det nesten 1,5 år før en hører noe om kviga igjen, og får muligheten til å kjøpe den tilbake. Hva skjer egentlig med kvigekalven på denne tiden?

Halvor og kuene – en perfekt match

Bilde …

Halvor Gauteplass innrømmer han er ku-nerd og at avdrått er viktig. I 2024 oppnådde han 13 528 kg EKM i besetningen på 31 årskyr med grovfôr dyrket høyt til fjells.

Gode gener frå Snåsa

Bilde …

I 2024 henta Geno heile 10 kalvar til Øyer. Desse er oppdretta av 8 ulike produsentar på Snåsa.

Hvilke soppsjukdommer finner vi i engvekster i Norge?

Bilde …

Endrede nedbørsmengder kombinert med høyere sommertemperaturer påvirker forekomsten av soppsjukdommer.

Finn mål som motivere og trigger i fasen du er i

Bilde …

Endret strategi i økologisk grovfôrdyrkinga har gitt mer melk.