Nordisk dataløsning i melkeproduksjonen går «World Wide»

NCDX – Nordic Cattle Data Exchange – er kjent for mange av medlemmene i Kukontrollen som har mjølkerobot. NCDX gjør det enkelt å utveksle data om dyreforflytninger, opplysninger om reproduksjon, mjølk- og kraftfôrregistreringer fra mjølkeroboten til Kukontrollen.

Siden 2017 har NCDX vært tilgjengelig for mjølkeprodusenter med Lely-robot og godt over 500 medlemmer leverer data til Kukontrollen regelmessig via NCDX. I 2012 besluttet organisasjonene som er ansvarlige for kukontrollene i Norge, Sverige, Finland, Danmark og Island å starte utvikling av en felles løsning for å utveksle data mellom de nasjonale kukontrollene/storfedatabasene og besetningsstyringssystemene ute på gårdene. Den felles løsningen ble kalt NCDX. Hele løsningen er nå solgt til et nyopprettet internasjonalt selskap med husdyrkontrollorganisasjonene i USA, Australia, Canada, Nederland og Tyskland på eiersiden, iDDEN. iDDEN står for International Dairy Data Exchange Network. De nordiske landene er fortsatt med på eiersiden. Nå skal NCDX videreutvikles for bruk internasjonalt.

Les hele artikkelen til Tone Roalkvam i Buskap nr. 8/2020

Siste nytt

Melk og øko-okser

Bilde …

Få i Norge fôrer opp økologiske okser, men det finnes noen som gjør det med gode erfaringer. En av dem er Snorre Kaldahl Fævelen i Namsos.

Økonomisk gevinst av økt fôreffektivitet

Bilde …

Økt fôreffektivitet kan gi en økonomisk gevinst i mjølkeproduksjonen. Med grunnlag i registreringer av individuelt fôropptak, ytelse og vektutvikling i 14 mjølkekubesetninger de fire siste årene har Geno sett nærmere på den potensielle økonomiske gevinsten ved ulike nivåer av fôreffektivitet.

Todelt kuflokk et resultat av struktur og marked

Bilde …

Kuflokken er fysisk delt i to grupper, der ene delen er i høglaktasjon, mens den andre gruppa er i senlaktasjonen og nærmer seg avsining.Kuflokken er fysisk delt i to grupper, der ene delen er i høglaktasjon, mens den andre gruppa er i senlaktasjonen og nærmer seg avsining.

Avlsrådgiver med langt framskreden kugalskap

Bilde …

Jorunn Heggheim har vært opptatt av storfeavl siden hun var en neve stor. Når hun gir seg som avlsrådgiver til sommeren kan hun se tilbake på litt av en utvikling i storfeavlen.

27 000 leser Buskap

Bilde …

Offisielle lesertall fra Kantar Media forteller at 27 000 leser en utgave av Buskap.