Levetid som egenskap i avlsarbeidet

Tine og Geno setter i en artikkelserie søkelys på levetid og livstidsproduksjon. I denne artikkelen vil avlsarbeidet som utføres på holdbarhet på NRF beskrives.
Avsining er tidspunktet for å rydde opp i jurinfeksjoner.
Norske melkeprodusenter er verdensmestere i lavt antibiotikaforbruk, og slik ønsker vi å fortsette. Ytterligere perfeksjonering og forsvarlig reduksjon av antibiotikabruk er mulig ved at vi kan bli mer presise på behandling av høycelletallskyr i laktasjonen. For å lykkes med dette er det viktig å kun behandle kyr vi forventer god effekt av behandling – suksesskyr, på det tidspunktet som behandlingen virker best. Selektiv sinbehandling av kyr med smittsomme bakterier (S. aureus, Str. dysgalactiae eller Str. agalactiae) viser gode resultater i Norge. Helseoversikten på medlem.tine.no viser kuas historikk, som hjelper deg å avgjøre om kua er en kroniker (fiaskoku), som ikke bør behandles, eller en suksessku.
Les hele artikkelen i Buskap 8/2020
Tine og Geno setter i en artikkelserie søkelys på levetid og livstidsproduksjon. I denne artikkelen vil avlsarbeidet som utføres på holdbarhet på NRF beskrives.
Tor Arne Eilertsen innrømmer han er over snittet interessert i jurhelse og var blant de aller første som tok i bruk OCC-måleren i 2008. Noe av årsaken til interessen er kanskje hans bakgrunn som veterinær.
«Indretning og smittebeskyttelse i kælvningsafdelingen» var tittelen på eit innlegg på Kvægkongres 2025 ved chefkonsulent Anja Juul Freudendal og kvægfagdyrlæge Malene Budde, hjå SEGES Innovation.
Planen var å bygge om båsfjøset og skjøte på med et nybygg. Da prisforskjellen viste seg å være overraskende liten var ikke valget om å bygge alt nytt så vanskelig.
Det er mange gode eliteokser nå, men vi velger å trekke fram 12445 NR Storos-P og 12453 NR Vossingen-ET. Disse to oksene er blant de som er hyppigst å se på de nye avlsplanene. Så det er bare å glede seg.