Nytt syn på metan

Metan og CO2 er så ulike når det gjelder påvirkning på klodens oppvarming at det er meningsløst å omregne metan til CO2-ekvivalenter.

Se You Tube-filmen som forklarer hvorfor metan har en helt annen effekt på oppvarming enn CO2. Selv om metan er en"sterkere" klimagass blir den i  atmosfæren i bare ti år, mens CO2  forblir i atmosfæren i tusenvis av år.  Det betyr også at hvis vi reduserer utslipp av metan vil det trekke karbon ut av atmosfæren og ha en kjølende effekt. Reduksjon av metanutslipp kan sammenlignes med lagring av CO2. Landbruket må redusere sine  utslipp av klimagasser, men vi må a) skille mellom de ulike klimagassene, b) skille mellom klimagasser med fossilt opphav og klimagasser som er en del av et kretsløp og c) komme bort fra CO2-ekvivalenter som målestokk og få en enhet som beregner oppvarmingseffekten. Dagens bruk av CO2-ekvivalenter i merking av f .eks. matvarer er meningsløs grønnvasking.

Se filmen her



Siste nytt

Opplevde låvebrann – bygde nytt landbruksbygg i massivtre

Bilde …

Ulende sirener og blålys som reflekteres i snøen. Tett røyk og flammer som sluker alt de rører ved. Vinduer som knuser i tusenvis av små glassbiter. I januar 2024 utspiller det seg et mareritt hos Leif Reier Tønneberg på Salerud gård i Aurskog Høland.

Proteinboosting: Veien til høyere ytelse og bedre proteinutnyttelse

Bilde …

Tilførsel av et proteinkonsentrat i starten av laktasjonen ser ut til å gi 150 til 250 kg melk ekstra de første 50 dagene i laktasjonen.

Friske dyr og fornøgde bønder i nytt fjøs

Bilde …

På garden til Reidun Smørdal Hjelle og Torbjørn Nes Hjelle er løysingane godt gjennomtenkte. Her har god dyrevelferd og det å laga ein triveleg arbeidsplass stått i sentrum når planane om ny driftsbygning til mjølkeproduksjon vart realisert.

Bovaer-problemer kan skyldes dårlig blanding av fôret

Bilde …

Dansk fôringsekspert stiller spørsmål ved om dårlig blanding av fôret kan være årsaken til problemene som har oppstått i noen danske besetninger som bruker Bovaer.

Tid for kalv – tid for å lykkast

Bilde …

Vi er inne i høgsesongen for kalving og her er litt tips/råd om sjølve kalvinga, nemleg å få kalven levande og sprek ut, og å gi han ein god oppvekst med god vektauke og fråvær av sjukdom.