Systematikk gir resultater i grovfôrdyrkinga

Svein Helge Høyvik har en plan han følger og er bevisst på å dyrke grovfôr som er tilpasset behovet til de ulike dyregruppene.

Anne Blikshavn Høyvik og Svein Helge Høyvik driver melkeproduksjon i Tysvær med Kårstø-anlegget i nabolaget og avkjøring til vindkraftpark over egen grunn. Fôrdyrkingen står sentralt i drifta på gården. Til tross for et klima der tidsvinduene for høsting kan bli smale høstes det mye gras av god kvalitet hvert år. Det er systematikk og ikke tilfeldigheter i fôrdyrking, høsting og bruk av grovfôret og det gir resultater.

Les hele reportasjen fra Buskap 7/21 HER

Siste nytt

Dårlige kalver gir dårlig bondehumør

Bilde …

Forskning og praksis viser en klar sammenheng mellom bondens psykiske helse og dyrenes velferd. Med blant annet dette som utgangspunkt søkte Tine Rådgivning Trøndelag i 2024 om midler fra Norges Bondelag og Gjensidiges Bærekraftfond.

Planlegg nå – unngå dobbel nedtur i melkeinntekta

Bilde …

Med en melkepris i år som vil være 2 kroner høgere i september enn i januar-mai, er det mye å tape på å produsere for mye første halvår.

Ny teknologi kan redusere mjølkefeber til eit minimum

Bilde …

Tilskotsfôr med svært negativ KAD gitt i 3-4 veker før kalving vil i stor grad eliminere mjølkefeber dei første vekene etter kalving gitt at kua tek opp nok av tilskotsfôret.

Sinkufôring kort fortalt

Bilde …

Invester i sinkuperioden og unngå plunder med dyrehelse, fruktbarhet og produksjon etter kalving.

Holdbarhetsindeks jur kommer i 2026

Bilde …

Jurslipp er et stort dyreetisk og produksjonsmessig problem, og ved akutte tilfeller kan kua få store, livstruende indre blødninger, og må nødslaktes. Andre ganger kan det ha skjedd uten at bonden har oppdaget det.