Triatlonutøver avler for topp ytelse og holdbarhet med NRF

Den engelske melkebonden Ed Clements har samme mål for ­besetningen som han har som triatlonutøver: topp ytelse kombinert med holdbarhet og effektivitet.

Gården Broomhill Farm på 1 200 dekar i Pembroke­shire driver Ed Clements sammen med foreldrene Robert og Diana. De har 200 melkekyr og inntil Ed kom tilbake med nye ideer etter et opphold på New Zealand i 2008 var det en ren holsteinbesetning. Kyrne er på beite fra mars til oktober, og ­kalver fra juli til november. Målet er å beite så mye som mulig, men været setter noen begrensninger.

Les hele reportasjen fra Buskap 3/2021 her

Siste nytt

Et innblikk i embryokvigenes hverdag

Bilde …

Rundt 130 kvigekalver hentes hvert år av Geno for å rekrutteres som embryokviger. Fra kalven hentes hos produsenten går det nesten 1,5 år før en hører noe om kviga igjen, og får muligheten til å kjøpe den tilbake. Hva skjer egentlig med kvigekalven på denne tiden?

Halvor og kuene – en perfekt match

Bilde …

Halvor Gauteplass innrømmer han er ku-nerd og at avdrått er viktig. I 2024 oppnådde han 13 528 kg EKM i besetningen på 31 årskyr med grovfôr dyrket høyt til fjells.

Gode gener frå Snåsa

Bilde …

I 2024 henta Geno heile 10 kalvar til Øyer. Desse er oppdretta av 8 ulike produsentar på Snåsa.

Hvilke soppsjukdommer finner vi i engvekster i Norge?

Bilde …

Endrede nedbørsmengder kombinert med høyere sommertemperaturer påvirker forekomsten av soppsjukdommer.

Finn mål som motivere og trigger i fasen du er i

Bilde …

Endret strategi i økologisk grovfôrdyrkinga har gitt mer melk.