Nederlandsk melkeproduksjon møter strenge miljøkrav

Nederland har som resten av EU ikke melkekvoter, men miljøkrav har gitt melkeprodusentene kostbare fosfatkvoter, og trussel om 30 prosent reduksjon i kutallet.

Partiet D66 (Demokraten 66) er et sosialliberalt parti som gikk til valg på halvering av kutallet av miljøhensyn. Fortsatt er det ikke dannet noe parlamentarisk grunnlag for ny regjering etter valget i mars i fjor, men mange regner med at D66 vil inngå i en slik konstellasjon og at da forventes det et kompromiss om 30 prosent reduksjon i kutallet. Det er allerede enighet om å sette av 25 milliarder euro for å nedskalere husdyrproduksjonen. Dette er dramatisk for melkeprodusentene som allerede sliter med svært kostbar fosfatkvotene. De kvotene gjør at mange som har bygd fjøs ikke har hatt mulighet til å fylle opp fjøsene, og da vil en reduksjon på 30 prosent gi en vært krevende økonomi for mange.

Les hele artikkelen og reportasjer fra to melkebruk i Nederland fra Buskap 1/2022 HER

Siste nytt

Ta vare på grassurfôret – med ensileringsmiddel

Bilde …

Resultater fra melkekuforsøkene i prosjektet med kortnavn «Engprot» har vist at bruk av maursyrebasert ensileringsmiddel øker produksjon av melkeprotein og kan redusere nitrogenutslipp fra norske melkekyr sammenlignet med å ikke bruke ensileringsmiddel

Godt grovfôr er mulig også lengst mot nord

Bilde …

Verdens nordligste grovfôrkamp som ble arrangert sesongen 2024 viser at det mulig å få til både høge avlinger og god kvalitet i nord.

Har det vorte enklare å bygge nye fjøs til mellom 20 og 30 kyr?

Bilde …

I Tine registrerer vi auka interesse for å bygge lausdriftsfjøs, særleg i dei områda der driftseiningane er minst. Har vilkåra for bruksutbygging endra seg dei siste åra?

Fersk fjellbonde planlegger nytt fjøs

Bilde …

Ivar Vasli overtok hjemgården i Storlidalen i juli i fjor. Nå er han i full gang med planlegging av nytt kufjøs ved siden av det gamle båsfjøset.

Med kurs mot eliten

Bilde …

For å bli avlsokse for NRF og Geno, må kalven passere et nåløye. Vi har fulgt 12391 Laupen fra kalv til eliteokse, og nå er det Laupen-avkom i kyr over hele landet. Det hadde ikke vært mulig uten sædruta!