Godt grovfôr, spart gjødsel og sikrere avling med luserne

Luserneeng er svært vanlig sørover i Europa. Enkelte prøver også i Norge. I Vestfold har NLR Viken startet et forsøk med dyrking av luserne.

Hos Øyvind Sandvoll på gården Solbjør ved Vinstra i Gudbrandsdalen dekker eng med luserne nær 20 prosent av arealet. Det vil si dette er ikke ren luserneeng, men en blanding med ca. 40 prosent luserne, bladfaks, kløver og noe engsvingel og engrapp.

Les hele raportasjen HER

Siste nytt

Holdbarhetsindeks jur kommer i 2026

Bilde …

Jurslipp er et stort dyreetisk og produksjonsmessig problem, og ved akutte tilfeller kan kua få store, livstruende indre blødninger, og må nødslaktes. Andre ganger kan det ha skjedd uten at bonden har oppdaget det.

Nå må de rett og slett bruke egen okse

Bilde …

Interessen for avl nedarves gjennom generasjoner, og med oksen 12462 Nordseth på dunken er tida inne for å bruke «egen okse». Ellers får veterinærene skryt for oppdatert dunk til Geno for tjenesten «På dunken».

Melk og øko-okser

Bilde …

Få i Norge fôrer opp økologiske okser, men det finnes noen som gjør det med gode erfaringer. En av dem er Snorre Kaldahl Fævelen i Namsos.

Økonomisk gevinst av økt fôreffektivitet

Bilde …

Økt fôreffektivitet kan gi en økonomisk gevinst i mjølkeproduksjonen. Med grunnlag i registreringer av individuelt fôropptak, ytelse og vektutvikling i 14 mjølkekubesetninger de fire siste årene har Geno sett nærmere på den potensielle økonomiske gevinsten ved ulike nivåer av fôreffektivitet.

Todelt kuflokk et resultat av struktur og marked

Bilde …

Kuflokken er fysisk delt i to grupper, der ene delen er i høglaktasjon, mens den andre gruppa er i senlaktasjonen og nærmer seg avsining.Kuflokken er fysisk delt i to grupper, der ene delen er i høglaktasjon, mens den andre gruppa er i senlaktasjonen og nærmer seg avsining.