Utprøving av biokull tilsatt i melk til kalv

Ni besetninger med ulike fôringsopplegg har vært med i prosjektet som har vart i fire måneder. Totalt ca. 150 kalver vært med i utprøvinga.
Luserneeng er svært vanlig sørover i Europa. Enkelte prøver også i Norge. I Vestfold har NLR Viken startet et forsøk med dyrking av luserne.
Hos Øyvind Sandvoll på gården Solbjør ved Vinstra i Gudbrandsdalen dekker eng med luserne nær 20 prosent av arealet. Det vil si dette er ikke ren luserneeng, men en blanding med ca. 40 prosent luserne, bladfaks, kløver og noe engsvingel og engrapp.
Les hele raportasjen HER
Ni besetninger med ulike fôringsopplegg har vært med i prosjektet som har vart i fire måneder. Totalt ca. 150 kalver vært med i utprøvinga.
I 2018 publiserte Buskap ein artikkel om «Bolus som tilskudd av mineraler og vitaminer» og her er ei oppdatering av den oversikten. I tillegg har underteikna laga ei oversikt over teikn på mineral og vitaminmangel hjå storfe, sjå tabell 1.
Her kommer uansett noen betraktninger og påminnelser om gjøremål før og i beiteperioden.
Rundt 130 kvigekalver hentes hvert år av Geno for å rekrutteres som embryokviger. Fra kalven hentes hos produsenten går det nesten 1,5 år før en hører noe om kviga igjen, og får muligheten til å kjøpe den tilbake. Hva skjer egentlig med kvigekalven på denne tiden?
Halvor Gauteplass innrømmer han er ku-nerd og at avdrått er viktig. I 2024 oppnådde han 13 528 kg EKM i besetningen på 31 årskyr med grovfôr dyrket høyt til fjells.