Lønner det seg å høste tidligere og ta en ekstra slått?

Tine har engasjert seg i grovfôrproduksjonen. Norsk melkeproduksjon har mye å hente både på avling, fordøyelighet og proteininnhold. Men lønner det seg å ta ut dette potensialet? Og hvordan påvirker det arbeidsbelastninga?

I denne artikkelen ser vi på hvordan to ulike høstestrategier påvirka grovfôrkostnader, -tidsbruk og -kvalitet. Vi har regna på hvordan de to kvalitetene påvirka resultatene for melkekyrne og totaløkonomien. Bruket i eksemplet tilsvarer snittet av 30 bruk fra Nord-Norge som deltok på Grovfôr 2020. Tidsforbruk ved ulike operasjoner er lik snittet for disse bruka. Produksjonsavhengige kostnader er videre avstemte mot tall fra Mjølkonomi®. For å finne effekten av ulike fôrkvaliteter (som resultat av ulike driftsopplegg) har vi brukt Optifôr®.

Les hele artikkelen fra Buskap 3 i 2022 HER

Siste nytt

Avlsrådgiver med langt framskreden kugalskap

Bilde …

Jorunn Heggheim har vært opptatt av storfeavl siden hun var en neve stor. Når hun gir seg som avlsrådgiver til sommeren kan hun se tilbake på litt av en utvikling i storfeavlen.

27 000 leser Buskap

Bilde …

Offisielle lesertall fra Kantar Media forteller at 27 000 leser en utgave av Buskap.

Økt drektighet mixed sæd

Bilde …

Mixed Angus SpermVital ble nylig lansert i Norge. Nå har også også Mixed Charolais Spermvital kommet på markedet.

Vi hjelper deg med å skreddersy avl i din besetning

Bilde …

Tine Rådgiving og Geno står sammen for å øke tilbudet om avlsrådgiving over hele landet.

Kvigeoppdrett, ytelse og holdbarhet

Bilde …

Hvor godt vokser kvigene, og er det noen sammenhenger mellom brystomfang ved første kalving, ytelse og holdbarhet?