Bovaer-problemer kan skyldes dårlig blanding av fôret
Dansk fôringsekspert stiller spørsmål ved om dårlig blanding av fôret kan være årsaken til problemene som har oppstått i noen danske besetninger som bruker Bovaer.
European Buiatrics er en stor konferanse for veterinærer som jobber i praksis og med forskning på storfe. Konferansen dekket tema innen kalve- og klauvsykdommer, dyrevelferd, reproduksjon og jurhelse.
Utbrudd av smittsom hoste hos kalvene er en av de ledende årsakene til antibiotikabruk og økonomisk tap i europeiske land. Ofte er luftveissjukdom hos kalv forårsaket av blandingsinfeksjoner hvor både virus og bakterier kan være involvert. Mange av kalvene har subklinisk infeksjon i en periode før det bryter ut synlig sykdom.
Les hele artikkelen fra Buskap 7/2023 HER
Dansk fôringsekspert stiller spørsmål ved om dårlig blanding av fôret kan være årsaken til problemene som har oppstått i noen danske besetninger som bruker Bovaer.
Vi er inne i høgsesongen for kalving og her er litt tips/råd om sjølve kalvinga, nemleg å få kalven levande og sprek ut, og å gi han ein god oppvekst med god vektauke og fråvær av sjukdom.
Geno og Tine har satt livstidsproduksjon på agendaen i 2025. Holdbarhet på melkekyr er en mye brukt bærekraftsindikator som har stort fokus internasjonalt. I denne artikkelen går vi inn på bruken av holdbarhet på kua som et mål på helse og dyrevelferd og ser på hva som kan gjøres for å få ned andelen ufrivillig utrangerte melkekyr.
Nytt fjøs og spisset avlsstrategi kombinert med dyktige og dedikerte ansatte har gitt kraftig oppgang i ytelsen og avlsverdiene bærer bud om at oppgangen fortsetter.
Uavhengig av om du er interessert i avl eller ei; hvis du genotyper NRF-hunndyra i besetningen din har du lagt et godt grunnlag for å tjene mer penger på dyra dine i framtida.