Kombinert elektronisk øremerke og GS-prøvemerke

Nå har vi åpnet opp for at produsenter kan bestille elektroniske GS-merker. Dette har vært etterspurt fra medlemmene våre i lengre tid, og det vil gjøre det enklere å rutinemessig GS-teste alle kvigekalvene så fort de er født.

Disse merkene er kombinerte øremerker og GS-prøvemerker, så man kan ta ut GS-prøve samtidig som man merker NRF-kvigekalver. De elektroniske GS-merkene bestilles hos MSD Animal Health (OS ID). Det ikke-elektroniske merket i høyre øret blir som før, mens du tar en vevsprøve av kalven samtidig som du setter inn det elektroniske øremerket i det venstre øret. Les hele artikkelen fra Buskap 6 i 2024 HER

Siste nytt

Hvordan er holdbarheten på melkekyrne i din besetning?

Bilde …

Geno og Tine har satt livstidsproduksjon på agendaen i 2025. Holdbarhet på melkekyr er en mye brukt bærekraftsindikator som har stort fokus internasjonalt. I denne artikkelen går vi inn på bruken av holdbarhet på kua som et mål på helse og dyrevelferd og ser på hva som kan gjøres for å få ned andelen ufrivillig utrangerte melkekyr.

Alle piler peker oppover

Bilde …

Nytt fjøs og spisset avlsstrategi kombinert med dyktige og dedikerte ansatte har gitt kraftig oppgang i ytelsen og avlsverdiene bærer bud om at oppgangen fortsetter.

Genotyping – en lur investering

Bilde …

Uavhengig av om du er interessert i avl eller ei; hvis du genotyper NRF-hunndyra i besetningen din har du lagt et godt grunnlag for å tjene mer penger på dyra dine i framtida.

Tok et omfattende grep da kalvehelsa sviktet i nyfjøset

Bilde …

Sjuke kalver er arbeidskrevende og stjeler energi både fra kalv og bonde.

Geno-pod om krysningsstrategier

Bilde …

I denne episoden får du høre kjøttfe-entusiast Håkon Marius Kvæken dele verdifull innsikt om krysningsstrategier, avl og økonomisk gevinst.