Vannkostnadene i fjøs med melkerobot

Melkeproduksjon krever mye vann og med økende kommunale avgifter kan vann bli en betydelig utgiftspost.

Vannkostnadene varierer stort mellom ulike kommuner og flere kommuner varsler prisøkninger og/eller har gjennomført prisøkning. Prisen per kubikkmeter vann er enkelte steder over 25 kr uten mva. Storfe har et stort vannbehov, sammen med vann til vasking i ulike deler av fjøset samt robot utgjør dette et betydelig årsforbruk av vann. Les hele artikkelen HER

Siste nytt

Mer melk betaler for investeringene

Bilde …

Kjosås samdrift har investert i mer rasjonell drift og bedre dyrevelferd – og fått en kraftig økning i avdråtten. Teknologi har gitt mer tid til dyra og bedre økonomi.

Dårlige kalver gir dårlig bondehumør

Bilde …

Forskning og praksis viser en klar sammenheng mellom bondens psykiske helse og dyrenes velferd. Med blant annet dette som utgangspunkt søkte Tine Rådgivning Trøndelag i 2024 om midler fra Norges Bondelag og Gjensidiges Bærekraftfond.

Planlegg nå – unngå dobbel nedtur i melkeinntekta

Bilde …

Med en melkepris i år som vil være 2 kroner høgere i september enn i januar-mai, er det mye å tape på å produsere for mye første halvår.

Ny teknologi kan redusere mjølkefeber til eit minimum

Bilde …

Tilskotsfôr med svært negativ KAD gitt i 3-4 veker før kalving vil i stor grad eliminere mjølkefeber dei første vekene etter kalving gitt at kua tek opp nok av tilskotsfôret.

Sinkufôring kort fortalt

Bilde …

Invester i sinkuperioden og unngå plunder med dyrehelse, fruktbarhet og produksjon etter kalving.