Beiteperioden en nøkkelfaktor i kvigeoppdrettet

Her kommer uansett noen betraktninger og påminnelser om gjøremål før og i beiteperioden.

Inseminering på beite er fullt mulig med fanghekk, aktivitetsmåler og beiter i nærheten av fjøset, men mange vil helst unngå dette. Dersom fôring i vinterhalvåret ikke intensiveres blir gjerne vårfødte kviger inseminert på for lav vekt før de slippes på beite, alternativt utsettes beiteslipp. Av praktiske grunner velger andre å utsette inseminering til etter innsett om høsten, med den følge at dyra blir eldre når de kalver. Husk da å legge til rette for støttefôring utover sommeren, da svak tilvekst i beiteperioden kan forårsake manglende brunst og ytterligere utsatt inseminering. Det er viktig å sikre høg nok proteintilgang til riktig vekst i disse tilfellene, for å unngå at kvigene blir feite av støttefôringen. I situasjoner med god tilgang på billig fôr eller beiter kan ei noe lengre framfôringstid forsvares. Les hele artikkelen fra Buskap 4/2025 HER

Siste nytt

Mer melk betaler for investeringene

Bilde …

Kjosås samdrift har investert i mer rasjonell drift og bedre dyrevelferd – og fått en kraftig økning i avdråtten. Teknologi har gitt mer tid til dyra og bedre økonomi.

Dårlige kalver gir dårlig bondehumør

Bilde …

Forskning og praksis viser en klar sammenheng mellom bondens psykiske helse og dyrenes velferd. Med blant annet dette som utgangspunkt søkte Tine Rådgivning Trøndelag i 2024 om midler fra Norges Bondelag og Gjensidiges Bærekraftfond.

Planlegg nå – unngå dobbel nedtur i melkeinntekta

Bilde …

Med en melkepris i år som vil være 2 kroner høgere i september enn i januar-mai, er det mye å tape på å produsere for mye første halvår.

Ny teknologi kan redusere mjølkefeber til eit minimum

Bilde …

Tilskotsfôr med svært negativ KAD gitt i 3-4 veker før kalving vil i stor grad eliminere mjølkefeber dei første vekene etter kalving gitt at kua tek opp nok av tilskotsfôret.

Sinkufôring kort fortalt

Bilde …

Invester i sinkuperioden og unngå plunder med dyrehelse, fruktbarhet og produksjon etter kalving.