Mye å tjene på å bruke Y-semin av norsk kjøttfe
Bruken av Y-semin (hanndyrsemin) fra kjøttfe er stadig økende på norske mjølkebruk. En dose med Y-semin gir med 85 prosent sikkerhet en oksekalv.
.jpg)
74119 Hovin Sokrates.
Foto: Ole Kristian Haagenrud
Tyr tilbyr hanndyrsemin, BeefY, av okser som gir et utbytte som er vesentlig bedre enn en gjennomsnittsokse fra sin rase. Tyrs BeefY-okser er spesielt plukket ut for å være gode på produksjon og kalving direkte, da dette er de viktigste egenskapene for melkeprodusenten.
Maksimal nettoverdi
.jpg)
70245 Triumf P av Bakke.
Foto: Ole Kristian Haagenrud
Målet for Tyr og Geno er maksimal nettoverdi for bonden i den genetikken vi tilbyr. Tyr har begynt arbeidet med å innføre kroneverdi på enkeltegenskaper i avlsindeksen, og vil rulle ut dette i løpet av vinteren 2026.
Første egenskap ut er slaktevekt, og det er gjort beregninger for utbytte i form av økning per avlsverdipoeng basert på snitt for slaktevekt for de enkelte rasene. I eksempelet under er det anslått utbetaling for slaktevekt basert på en okse som er i snittet for slakteklasse, og ikke har trekk for fettgruppe. Se tabell med noen fakta og beregninger på BeefY-okser.
Bruksdyrkryssing gir vesentlig høyere pris per kilo slakt og høyere tilvekst
På Ung okse vil du på en halvkrysning med kjøttferaser med all sannsynlighet få kroner 2,70 mer per kilo grunnet høyere slakteklasse, og på grunn av det samme 4,30 kroner mer per kilo i kvalitetstilskudd. I tillegg har du muligheten til å levere slaktet på kjøttfeavtale som i gjennomsnitt gjennom året gir et tillegg på kroner 4,- per kilo. Summert gir dette en merpris på en halvkrysning kjøttfe/NRF på kroner 11,- per kilo.
I tillegg vil en okse, spesielt ved bruk av tung rase, gi en slaktetilvekst som er rundt 60 gram høyere per dag enn ved bruk av en NRF-okse. På en okse levert på 15 måneders alder er dette et slakt som er 28 kilo tyngre enn ren NRF.
74119 Hovin Sokrates en ener på kalving
Rase |
Navn |
Hornstatus |
Fødselsindeks |
Slaktevekt avlsverdi |
Merverdi slaktevekt i kroner |
|---|---|---|---|---|---|
Angus |
74119 Hovin Sokrates |
PP |
100 |
116 |
756 |
Charolais |
70245 Triumf P av Bakke |
P |
105 |
123 |
1534 |
Limousin |
72343 Urus PO av Hovde |
P |
106 |
102 |
114 |
Hovin Sokrates har resultater fra 755 kalvinger på kviger i Kukontrollen. 93 prosent av disse er uten kalvingsvansker. På ku har han 1857 kalvinger i Kukontrollen med 96 prosent uten kalvingsvansker. I renraseavlen har han en optimal fødselsindeks på 100, noe som betyr kalver av passe størrelse uten kalvingsvansker.
Hovin Sokrates har en avlsverdi for slaktevekt på hele 116, og god tilvekst. Tilvekst og slaktevekt betyr aller mest i jakten på et godt slakteoppgjør. Ifølge Tyr sine beregninger gir dette et merutbytte på slaktet i forhold til bruk av en gjennomsnittlig Angusokse på hele 756,- kroner.



2.png)