Livsstil og bruk av utmarksressurser

For styremedlem i Geno, Gunn Randi Finstad, dreier ukene på setra i Sølendalen seg om utnytting av utmarksressurser og et avbrekk i hverdagen.

Gunn Randi Finstad og Gjermund Mogstad ­driver melkeproduksjon på gården Utstu Haugset i ­Rendalen i Innlandet. Setra i Nordre Sølendalen ligger 760 meter over havet og 39 km østover fra gården. Som steds­navnet indikerer må vi over snaufjellet og nesten til Engerdal før vi kommer til setra Haugsetvollen. Den hørte opp­rinnelig til en gård som far til Gunn Randi eide. Dette var ­sommersetra, men de har også ei annen seter som ble kalt vår­setra, og fra gammelt ble det setret der før en kunne ta i bruk utmarka i Sølendalen.

Les hele reportasjen fra Buskap 6/2022 HER

Siste nytt

Ta vare på grassurfôret – med ensileringsmiddel

Bilde …

Resultater fra melkekuforsøkene i prosjektet med kortnavn «Engprot» har vist at bruk av maursyrebasert ensileringsmiddel øker produksjon av melkeprotein og kan redusere nitrogenutslipp fra norske melkekyr sammenlignet med å ikke bruke ensileringsmiddel

Godt grovfôr er mulig også lengst mot nord

Bilde …

Verdens nordligste grovfôrkamp som ble arrangert sesongen 2024 viser at det mulig å få til både høge avlinger og god kvalitet i nord.

Har det vorte enklare å bygge nye fjøs til mellom 20 og 30 kyr?

Bilde …

I Tine registrerer vi auka interesse for å bygge lausdriftsfjøs, særleg i dei områda der driftseiningane er minst. Har vilkåra for bruksutbygging endra seg dei siste åra?

Fersk fjellbonde planlegger nytt fjøs

Bilde …

Ivar Vasli overtok hjemgården i Storlidalen i juli i fjor. Nå er han i full gang med planlegging av nytt kufjøs ved siden av det gamle båsfjøset.

Med kurs mot eliten

Bilde …

For å bli avlsokse for NRF og Geno, må kalven passere et nåløye. Vi har fulgt 12391 Laupen fra kalv til eliteokse, og nå er det Laupen-avkom i kyr over hele landet. Det hadde ikke vært mulig uten sædruta!