Forventa utvikling av kollethet i NRF-populasjonen

Med økt vektlegging vil genfrekvensen av kollethet stige raskere og prognosen er at den vil passere 50 prosent hos nyfødte kalver om fem år.

Kolla genetikk har økende fokus både i Norge og internasjonalt. Det er stadig flere avlsselskap som promoterer kolla okser. Noen aktører går så langt i å si at om et par år skal de kun ha homozygote kolla okser i porteføljen. Det er publisert genfrekvenser for kollethet på ca. 1 % og 2 % i amerikansk Holstein og Jersey. Det vil si at det finnes én homozygot kolla okse per 10 000 genotypa Holstein og 2 500 Jersey. Det betyr at seleksjon for andre egenskaper nærmest må stoppe opp en periode og at innavlen vil øke dramatisk, hvis målet er rask økning i frekvensen av homozygot kolla okser.

Les hele artikkelen fra Buskap 4 i 2024 HER

Siste nytt

Ta vare på grassurfôret – med ensileringsmiddel

Bilde …

Resultater fra melkekuforsøkene i prosjektet med kortnavn «Engprot» har vist at bruk av maursyrebasert ensileringsmiddel øker produksjon av melkeprotein og kan redusere nitrogenutslipp fra norske melkekyr sammenlignet med å ikke bruke ensileringsmiddel

Godt grovfôr er mulig også lengst mot nord

Bilde …

Verdens nordligste grovfôrkamp som ble arrangert sesongen 2024 viser at det mulig å få til både høge avlinger og god kvalitet i nord.

Har det vorte enklare å bygge nye fjøs til mellom 20 og 30 kyr?

Bilde …

I Tine registrerer vi auka interesse for å bygge lausdriftsfjøs, særleg i dei områda der driftseiningane er minst. Har vilkåra for bruksutbygging endra seg dei siste åra?

Fersk fjellbonde planlegger nytt fjøs

Bilde …

Ivar Vasli overtok hjemgården i Storlidalen i juli i fjor. Nå er han i full gang med planlegging av nytt kufjøs ved siden av det gamle båsfjøset.

Med kurs mot eliten

Bilde …

For å bli avlsokse for NRF og Geno, må kalven passere et nåløye. Vi har fulgt 12391 Laupen fra kalv til eliteokse, og nå er det Laupen-avkom i kyr over hele landet. Det hadde ikke vært mulig uten sædruta!