Ammekubesetningar har også suksess med SenseHub

Med aktivitetsmålar tok Ole A Lerfald steget frå bruk av eigen okse til i hovudsak inseminering.
Halvor Gauteplass innrømmer han er ku-nerd og at avdrått er viktig. I 2024 oppnådde han 13 528 kg EKM i besetningen på 31 årskyr med grovfôr dyrket høyt til fjells.
Halvor Gauteplass tok over hjemgården 900 meter over havet i Skurdalen ved Geilo for 35 år siden. Han er bonde 24 timer i døgnet, og i snitt har han hatt 360 arbeidsdager de årene han har drevet. Båsfjøset med 12 kyr ble bygd om og påbygd i 2009. Det ga en løsdriftsfjøs med 37 liggebåser, ungdyrbinger og kalveavdeling. Med melkerobot, fôrmikser og semiautomatisk takutlegger ble det landets mest lettvinte fjøs, som Halvor sier litt spøkefullt.Les reportasjen fra Halvor Gauteplass som har halvparten Holstein og halvparten NRF i besetningen HER
Med aktivitetsmålar tok Ole A Lerfald steget frå bruk av eigen okse til i hovudsak inseminering.
Planen var å bygge om båsfjøset og skjøte på med et nybygg. Da prisforskjellen viste seg å være overraskende liten var ikke valget om å bygge alt nytt så vanskelig.Ingress
I denne episoden går vi rett på sak og forklarer avl på en måte som gir mening i fjøset. Genopodden har med seg avlsrådgiver Svein-Egil Skartveit i studio.
Sammenligning avkomsgranskning og genomisk seleksjon.
Ni besetninger med ulike fôringsopplegg har vært med i prosjektet som har vart i fire måneder. Totalt ca. 150 kalver vært med i utprøvinga.