Q-bonden
Nytt bærekraftstillegg fra 2027

Illustrasjonsbilde: Bærekraftig landbruk.
Foto: Martin Nygaard
Det arbeides nå med å utvikle kriteriene for et nytt bærekraftstillegg som skal innføres i 2027. Tillegget økes fra dagens 4 øre til 10 øre per liter melk.
Q-meieriene mener at bærekraftig melkeproduksjon bygger på gode valg i den daglige driften. Hensikten med bærekraftstillegget er derfor å belønne produsenter som gjennomfører gode og praktiske tiltak på gården. Ordningen skal ta utgangspunkt i det som faktisk gjøres i produksjonen, og ikke være avhengig av krav om blant annet klimakalkulator eller klimarådgivning.
Arbeidet med kriteriene fortsetter gjennom høsten, og vi tar sikte på å ha ordningen klar så snart som mulig.
Foreløpig er bærekraftstillegget delt inn i fem områder med ulike kriterier. Det vil være mulig å oppnå maksimalt 10 øre per liter. Antall kriterier er større enn det som kreves for full uttelling, slik at produsentene kan oppnå maksimal sats gjennom ulike kombinasjoner av tiltak.
For å være kvalifisert til bærekraftstillegget må følgende grunnkrav være oppfylt:
Gyldig og godkjent KSL
Rapportering av etterspurte opplysninger gjennom egenrapportering i KSL
Mulighet til å dokumentere oppfyllelse av kriteriene ved kontroll



